Trawa ATOL 10kg nasiona trawy DEKORACYJNO-SPORTOWA Exclusive Green AgroLand trawa na trawnik z rolki
towar niedostępny
Opis
Trawa ATOL Exclusive Green - AgroLand 10kg
Nasiona trawy DEKORACYJNO-SPORTOWA - EKSKLUZYWNA
10kg nasion na 400m2 pieknego trawnika
TRAWA ATOL NA TRAWNIKI Z ROLKI -TRAWA DLA WYMAGAJĄCYCH - nasiona trawy
bardzo wysoka jakość trawnika - wyjątkowo dekoracyjna trawa odporna na deptanie - Agro-Land.
Najlepsza trawa na piękne reprezentacyjne trawniki ODPORNE NA DEPTANIE,
reprezentacyjne profesjonalne BOISKA SPORTOWE, oraz zadbane
TRAWNIKI PRZY WILLACH, REZYDENCJACH, DOMACH, APARTAMENTACH dla wymagających.
Trawa ATOL na EKSKLUZYWNE TRAWNIKI ROLOWANE i wysiewane z nasion
na reprezentacyjne tereny rekreacyjno-sportowe intensywnie użytkowane.
Trawa ATOL doskonała na trawniki z rolki lub aby wyglądały jak doskonały trawnik z rolki.
MIESZANKA NASION TRAW ATOL Exclusive Green Grass |
|
|
Orientacyjny skład trawy ATOL:
|
Instrukcja obsługi trawnika:
SPIS TREŚCI:
-
- Wstęp
- Rodzaje trawników
AGROTECHNIKA I PIELĘGNACJA TRAWNIKóW
- Stanowisko i podłoże
- Siew
- Nawadnianie
- Nawożenie
- Koszenie
- Wałowanie
- Pionowe cięcie darni
- Zwalczanie chwastów, chorób i szkodników
VADEMECUM UŻYTKOWNIKA TRAWNIKóW
Trawnik spełnia dzisiaj wielorakie funkcje w otoczeniu człowieka, poczynając od oczyszczania powietrza ze szkodliwych gazów i metali ciężkich poprzez tłumienie hałasu do stworzenia miejsca relaksu, odpoczynku i uprawiania różnych rodzajów sportu. Element zieleni korzystnie działa na system nerwowy i samopoczucie oraz rozwija poczucie piękna i estetyki.
RODZAJE TRAWNIKóW
W zależności od sposobu użytkowania i lokalizacji rozróżnia się następujące rodzaje trawników :
AGROTECHNIKA l PIELĘGNACJA TRAWNIKóWStanowisko i podłoże pod trawnikTeren pod trawnik powinien być zniwelowany i uporządkowany, wolny od resztek budowlanych, kamieni, gruzu, wykarczowany od zbędnych drzew i krzewów. Prace te najlepiej wykonać jesienią w roku poprzedzającym siew. Gleba powinna być przeorana lub przekopana. Odczyn gleby według najnowszych zaleceń winien być słabo kwaśny, o pH=5.6 do 6.5. Na glebach lekkich, piaszczystych należy wprowadzić trochę torfu kwaśnego lub kompostu. W przypadku większości trawników /ozdobne i rekreacyjne/ warstwa górna grubości 8-10 cm powinna zawierać 85% części ziarnistych, 7-10% części spławialnych i 5-7% próchnicy. Siew trawyO udaniu się siewu trawy decydują głównie :
Nasiona traw można wysiewać dopiero po kilku dniach od zakończenia podstawowych prac przygotowawczych. Okres ten jest potrzebny na naturalne uformowanie się warstwy podłoża. Termin wysiewu zależy od uwilgotnienia gleby i temperatury otoczenia. Zapewniając zraszanie można siew przeprowadzać od wiosny (początek kwietnia) do późnego lata (połowa września). Optimum siewu jest okres od początku kwietnia do końca maja. Bezpośrednio przed siewem gleba powinna być wilgotna. Nasiona można wysiewać ręcznie lub stosować też siewniczki rzutowe. Na małej powierzchni wskazane jest sianie ruchem solącym na większej ruchem siewcy. Należy zadbać o równomierny wysiew, dlatego podczas siania powinno wybrać się pogodę bezwietrzną i bezdeszczową. Wysiane nasiona lekko przykrywamy ziemią przy użyciu grabi lub kolczatki. Jeżeli podłoże jest zwięzłe, o małej zawartości próchnicy, wskazane jest wymieszanie górnej warstwy gleby z piaskiem, a po wysiewie nasion przykrycie ich warstwą kompostu lub torfu o grubości do 1 cm. Nawadnianie trawnikaW celu uzyskania dobrych wschodów roślin, a później równomiernych odrostów, nieodzownym zabiegiem jest sztuczne zraszanie. Stąd też nieodzowne jest zabezpieczenie stałego i blisko położonego ujęcia wody. O potrzebie nawodnienia decyduje przede wszystkim ilość opadów i ich rozkład w okresie wegetacji. Po wysiewie należy szczególnie zadbać o odpowiednie uwilgotnienie podłoża. Zraszanie wykonuje się częściej ale nie obficie i delikatnie, aby utrzymywać stałą wilgotność przy jednoczesnym nie odkrywaniu i nie przemieszczaniu nasion strumieniem wody. Zraszanie musi być drobnokropliste (mgławicowe) i w normalnych warunkach pogodowych winno być przeprowadzane w odstępach 2-3 dniowych w ilości do 10 mm wody na dobę, natomiast w okresie suszy codziennie. Najlepszym terminem deszczowania jest okres poranny. W dalszych latach użytkowania, po uzyskaniu dobrego zadarnienia, sygnałem do rozpoczęcia nawadniania jest wyschnięcie podłoża do głębokości 2-3 cm. Wizualnie jest to moment, gdy liście trawy dociśnięte palcem do podłoża nie podnoszą się. Głębokość nawilżania zależy od zasięgu głównej masy korzeni. Nawodnienie powinno być obfite, po którym woda przenika do głębokości 7-8 cm. W latach eksploatacji trawnik nawadnia się rzadziej ale obfitszymi dawkami. Nawożenie trawnikaSkładniki mineralne ze względu na szybkie ich pobieranie przez system korzeniowy traw i wielokrotne koszenie, muszą być często i systematycznie uzupełniane. Należy zachować odpowiednią proporcję makroskładników N:P:K, która optymalnie kształtuje się 6:2:4. Nawozy należy rozprowadzać bardzo równomiernie. W tym celu, jeśli jest to możliwe, zaleca się dostarczać składniki w formie płynnej (rozcieńczone wodą). W zależności od rodzaju trawnika należy stosować następujące dawki składników
|