Zamówienia / Porada ogrodnika

Tel.: 530680556

Email.: sklep@kwiateo.pl

do kasy suma: 0,00 zł

ALVANAEKO WITAMINIZATOR 300g MATERIAŁ PASZOWY dla ZWIERZĄT domowych i hodowlanych NATURALNY na bazie SKORUPEK OD JAJ 94% WAPNIA

Dostępność: produkt wycofany z oferty, zapytaj o zamiennik
Cena: 11,99 zł 11.99
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

ALVANAEKO WITAMINIZATOR 300g MATERIAŁ PASZOWY dla ZWIERZĄT domowych i hodowlanych NATURALNY na bazie SKORUPEK OD JAJ 94% WAPNIA

ALVANAEKO WITAMINIZATOR 0,3KG - MATERIAŁ PASZOWY - wapniowy suplement diety dla zwierząt

WITAMINIZATOR suplement diety NATURALNY na bazie SKORUPEK OD JAJ

WITAMINIZATOR to naturalny dodatek paszowy 300g zawierający prawie 94% WAPNIA

Naturalny suplement wapniowy – przetworzone skorupy jaj

Doskonały produkt ALVANAEKO jako uzupełnienie niedoboru wapnia z przeznaczeniem dla zwierząt

Zwierzęta hodowlane

W organizmie zwierzęcym przeważająca część wapnia znajduje się w kościach (ponad 90%), które stanowią prawie jedną trzecią ich suchej masy. Wapń to 1,4-2,0% masy ciała zwierzęcia. Głównym składnikiem kości jest fosforan wapnia, a ponadto węglan wapnia i fosforan magnezu. Mniejsze ilości wapnia znajdują się we krwi jako składnik surowicy. Wapń obecny jest w tkankach, gdzie jego rola polega na warunkowaniu pobudliwości tkanki nerwowej i mięśniowej. Wapń odgrywa również ważną rolę w pracy serca.

Niezależnie od wpływu na pobudliwość nerwów oddziałuje on także na aparat kurczliwy włókien mięśniowych serca. U ptaków natomiast wapń jest niezbędnym i podstawowym składnikiem jaja. Wartość przyswajalnego wapnia w większości pasz objętościowych jest zbyt mała, stąd aby pokryć zapotrzebowanie, musi być on uzupełniany w dawce pokarmowej w formie dodatków paszowych.

Wapń bierze także udział w procesie krzepnięcia krwi, wpływa na pobudliwość tkanek i odczyn w komórkach oraz reguluje przepuszczalność błon komórkowych. Niedobór wapnia w paszach hamuje rozwój kośćca, wywołuje krzywicę u zwierząt młodych, a u zwierząt starszych osłabienie kośćca i łamikost.

Przy dłuższym niedoborze wapnia w paszy dochodzi do obniżenia jego poziomu we krwi, co powoduje jego uruchomienie z kości. Prowadzi to np. do porażenia poporodowego zwłaszcza u krów. Ważny dla przyswajania wapnia jest stosunek wapnia do fosforu w organizmie (dla zwierząt młodych, rosnących 2:1, dla zwierząt dorosłych 1:1 do 1:2) oraz obecność witaminy D.

Niedobór wapnia w dawce pokarmowej powoduje:

  • opóźnienie wzrostu
  • obniżenie spożycia paszy
  • uszkodzenie tkanki kostnej; u zwierząt rosnących powoduje krzywicę
  • odwapnienie kości, które stają się kruche i łamliwe
  • u niosek przy dłuższym niedoborze wapnia kury znoszą jaja z miękką skorupą lub bez skorupy
  • nieprawidłową postawę i chód – objawy te powiązane są z odwapnieniem kości jak i osłabioną pobudliwością mięśniową
  • zmniejszoną ruchliwość i wrażliwość

Nadmiar wapnia w dawce pokarmowej też nie jest obojętny i powoduje:

  • zmniejszenie spożycia paszy
  • obniżenie przyrostów
  • opóźnienie dojrzewania płciowego
  • uszkodzenie nerek
  • zwapnienie narządów wewnętrznych
  • odkładanie moczanu wapnia w moczowodach

Zwierzęta domowe

Znaczenie wapnia w organizmie zwierzęcia jest bardzo duże. Bez dodatku wapnia do diety, pojawią się problemy zdrowotne związane z jego niedoborem. Przykładem takich problemów są problemy dentystyczne, osteoporoza, zaburzenia czynności nerek i inne.

Pozyskiwanie wapnia z kości

Kości oprócz składników odżywczych zawierają toksyny w tym metale ciężkie, takie jak ołów i rtęć. W celu zapewnienia niskiego poziomu ołowiu, można podawać kości młodych krów i innych zwierząt, co może nie być w pełni komfortowe dla niektórych opiekunów. Ponieważ ołów jest problematyczny w diecie zwierząt, jest to jeden z powodów, aby nie dodawać do ich pokarmu suplementów na bazie mączki kostnej. Kości mogą również zawierać pewne elementy toksyczne – toksyny z pokarmu, którym zwierzę przeznaczone do uboju jest żywione, mogą być magazynowane w jego kościach. Suplementy zawierające mączkę kostną mogą być uzyskane z kości, które zostały najpierw ugotowane. W rezultacie preparaty te nie zawierają odpowiedniej ilości wapnia.

Pozyskiwanie wapnia ze skorupek jaj

Skorupki jaj to doskonałe źródło wapnia i fosforu. Psy i koty interesują się nimi, gdyż nie dość, że apetycznie pachną, to do tego ciekawie wyglądają.

Należy jednak uważać. Nie zaszkodzą zwierzęciu skorupki jaj w postaci zmielonej lub mocno zbitej. Gorzej ze skorupkami mniej rozdrobnionymi. Krawędzie większych cząstek skorupek są bardzo ostre i mogą poranić ścianę przewodu pokarmowego. Zdarza się też, że wbijają się w dziąsła i powodują przewlekłe stany zapalne (z początku niewidoczne i bezobjawowe, aż w końcu skutkujące nieprzyjemnymi objawami – niechęcią do jedzenia, osowiałością, nawet wymiotami, gorączką). Dlatego skorupki jaj podajemy w formie rozdrobnionej i w takiej postaci dodajemy do karmy np. posypując ją.

Dodatkami mineralnymi i witaminowymi nie powinno się nadmiernie karmić szczególnie dużych ras zwierząt. Powoduje to szybszy wzrost kośćca w stosunku do tkanki mięśniowej i przyczynia się do pogłębiania niektórych wad wrodzonych jak np: dysplazja stawów. Dlatego nie należy przesadzać ze skorupkami, można podawać je np. raz na tydzień. Możesz wspomóc skorupkami jaj swojego czworonożnego pupila – dodawaj mu raz na jakiś czas do karmy pół łyżeczki

sproszkowanych skorupek. Dostarczą mu one niezbędnych składników mineralnych oraz pomogą przy ewentualnych problemach trawiennych.

Dieta mięsna (BARF)

Mięso cechuje się niską zawartością wapnia i bogatą zawartością fosforu. Zwierzęta potrzebują dwa razy więcej wapnia niż fosforu. Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że zwierzęta otrzymują w diecie wystarczająco wapnia, jest podawanie im drobno przetworzonych skorupek jaj jako uzupełnienie wapnia.

Jeśli zwierzęta nie dostają wystarczającej ilości wapnia w diecie, są bardziej podatne na problemy zdrowotne związane z nadmiarem fosforu w organizmie, częściej zapadają na choroby nerek.

Podawanie drobno przetworzonych skorupek jaj jako suplement jest świetnym sposobem uzupełnienia diety w niezbędny dla zdrowia wapń.

Skorupki jaj świetnie nadają się do równoważenia nadmiaru fosforu w mięsie przy karmieniu psów i kotów dietą BARF. Ma to zastosowanie szczególnie w przypadku ograniczonego spożywania kości.

Nasz produkt MATERIAŁ PASZOWY jest doskonałym uzupełnieniem diety w niezbędny dla zdrowia i rozwoju zwierząt WAPŃ.

Jakie dawki stosować?

Jedna łyżeczka zmielonych skorupek jaj zawiera około 1,9g wapnia.

Dzienne zapotrzebowanie psów na wapń w mg/kg masy ciała (Meyer 1990, NRC1985): zapotrzebowanie bytowe, okres spokoju – 100mg/kg , okres ciąży – 160mg/kg , okres laktacji – 300mg/kg, okres wzrostu (3-12 miesięcy) – 180-350mg/kg.

Psy, koty i inne zwierzęta domowe: indywidualnie w zależności od poziomu zawartości fosforu w pokarmie.

Uwaga: dokładną dawkę i czas stosowania powinien określić lekarz weterynarii.

Sugerowane dawki – gotowany i surowy pokarm:

  • 100 g mięsa – ¼ łyżeczki skorupek – waga mięsa po ugotowaniu oraz waga mięsa surowego
  • 200 g mięsa – ½ łyżeczki
  • 300 g mięsa – 2/3łyżeczki
  • 400 g mięsa – ¾ łyżeczki
  • 1 kg wołowych serc, 1 kg wołowego mięsa, 1 kg głowizny wołowej – 1 łyżeczka
  • 1 kg żołądków wołowych mielonych z treścią: 1/3łyżeczki; do gotowanego lub surowego pokarmu – zazwyczaj ½ łyżeczki na 450 g pokarmu.

Uwaga: dokładną dawkę i czas stosowania powinien określić lekarz weterynarii.

Koty. Niezmiernie ważne jest, aby utrzymać odpowiednią równowagę między wapniem a fosforem. Wapń bardzo słabo przyswaja się z produktów mięsnych, stanowiących podstawę kociej diety. Fosfor natomiast przyswaja się o wiele łatwiej, dlatego przy złej diecie nie trudno o zachwianie proporcji tych mikroelementów. Zaburzenie równowagi fosforu i wapnia może prowadzić do odwapniania kości, ich kruchości, łamliwości, lub ich nadmiernego zwapnienia. Proporcje, w których powinny występować wapń i fosfor w organizmie dorosłego kota to 1:1, natomiast u młodych kotów 1,5:2.

Co ważne, wapń jest składnikiem, który bardzo słabo się wchłania (jedynie ok. 30%), zwłaszcza z produktów roślinnych. Wchłanianie wapnia zaburza duża ilość błonnika w pokarmie, należy zatem ostrożnie stosować karmy typu light, gdyż bazują one właśnie na zwiększonej ilości włókna pokarmowego. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest sprawą bardzo indywidualną dla każdego kota, zależną od wielu czynników (aktywność, indywidualne preferencje, sprawność układu pokarmowego, dieta).

Uwaga: dokładną dawkę i czas stosowania powinien określić lekarz weterynarii.

Króliki. Zapotrzebowanie królików na wapń i fosfor nie zostało dotąd ściśle określone. Ogólnie przyjmuje się, że zawartość tych składników w łącznym zestawie pasz powinna wynosić: w mieszankach wysokokalorycznych, przeznaczonych dla młodzieży 1,2% wapnia i około 0,8% fosforu; w mieszankach niskokalorycznych, przeznaczonych dla zwierząt dorosłych 0,6%-0,8% wapnia i 0,5% fosforu. Ilość tych składników, jaką zawierają pasze stosowane w żywieniu tradycyjnym, jest z reguły niewystarczająca, dlatego w przemysłowej produkcji królików mają zastosowanie mieszanki paszowe zawierające odpowiednie dodatki mineralne.

Uwaga: dokładną dawkę i czas stosowania powinien określić lekarz weterynarii.

Skorupki jaj dla drobiu

Przetworzonymi i tak przygotowanymi skorupkami jaj można z powodzeniem suplementować ptaki: wsypując skorupki do karmnika lub rozsypując na ziemi, gdzie mogą dziobać.

Zwierzęta hodowlane

Przykładowe dzienne zapotrzebowanie na wapń wg wagi:

– od 650 kg wzwyż – 35 g

– od 320 kg do 650 kg – 13 g

– od 120 kg do 320 kg – 4 g

– od 60 kg do 120 kg – 2 g

– od 0 do 60 kg – do 1,5 g

Jedna łyżeczka zmielonych skorupek jaj zawiera około 1,9g wapnia. Wymieszać z pokarmem.

Jakie dawki stosować? U zwierząt hodowlanych najlepiej stosować jako dodatek do zbilansowanej paszy.

Zwierzęta domowe

Skorupki jaj podajemy w formie rozdrobnionej i w takiej postaci dodajemy do karmy np. posypując ją. Możesz wspomóc skorupkami jaj swojego czworonożnego pupila – dodawaj mu raz na jakiś czas do karmy pół łyżeczki sproszkowanych skorupek.

Dieta BARF – Ma zastosowanie szczególnie w przypadku ograniczonego spożywania kości

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium